Skip to main content
Holowanie samochodu - pomoc drogowa

Bezpieczeństwo na drodze: Zasady, które powinieneś znać, zanim wezwiesz pomoc drogową

Niespodziewane sytuacje, takie jak awarie, które mogą spotkać nas na drodze, sprawiają spory problem wielu kierowcom. To przecież bardzo stresujące chwile, zwłaszcza gdy pierwszy raz natrafiamy na kłopoty w trasie. I choć część mniej skomplikowanych problemów możemy rozwiązać we własnym zakresie, poważne awarie wymagają skorzystania z pomocy drogowej. Jak zachować się w razie problemów technicznych na drodze? I jak sprawnie wezwać pomoc?

Co zrobić, zanim wezwiesz pomoc drogową?

W sytuacji, gdy nasz samochód ulegnie awarii na drodze, musimy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce, w którym się zatrzymaliśmy. Należy bowiem zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo, nie tylko nasze, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli będziemy zmuszeni do zatrzymania się na poboczu, zacznijmy od dwóch podstawowych, kluczowych zasad:

  • włączamy światła awaryjne oraz oświetlenie postojowe,
  • zakładamy kamizelkę odblaskową,
  • ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości za samochodem.

Gdzie oczekiwać na pomoc?

Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, w których awaria spotka nas na drodze szybkiego ruchu czy autostradzie. Wysokie prędkości, z jakimi poruszają się kierowcy, mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Na wszelki wypadek warto więc oczekiwać na pomoc w bezpiecznym miejscu, czyli za barierkami ulokowanymi tuż przy drodze. Dzięki temu będziemy odgrodzeni od samochodów mijających nas z prędkościami przekraczającymi nawet 140 km/h.

Jak wezwać pomoc drogową?

Dziś niemal każdy kierowca ma przy sobie telefon komórkowy. Przy jego pomocy możemy przecież zadzwonić po pomoc pod numer 112. W innej sytuacji możemy skorzystać ze specjalnych telefonów SOS, zlokalizowanych przy autostradach. Ponadto powinniśmy także wezwać pomoc drogową, kontaktując się bezpośrednio z firmą, specjalizującą się w tego rodzaju usługach. Inną możliwością jest telefon do agencji ubezpieczeniowej, która przyśle na miejsce wypadku swój holownik. Ta opcja często wymaga jednak wykupienia specjalnej usługi, jaką jest tak zwany assistance. W większości przypadków kierowca lawety odwiezie nasz pojazd do wskazanego warsztatu lub bezpośrednio do miejsca zamieszkania.

W jaki sposób należy wezwać pomoc drogową poza granicami kraju?

Niespodziewana awaria może spotkać nas także na trasach ulokowanych poza granicami kraju. Wówczas również konieczne będzie skorzystanie z usług pomocy drogowej. W takiej sytuacji również należy unieruchomić pojazd na najbliższym parkingu lub na poboczu. Obowiązkowo włączamy światła awaryjne, należy także pozostawić oświetlenie postojowe. Zanim wysiądziemy z samochodu, obowiązkowo musimy założyć kamizelkę odblaskową, która pomoże zadbać o bezpieczeństwo na drodze. Wezwanie pomocy może odbyć się zarówno przez telefon SOS, jak i za pośrednictwem prywatnego telefonu komórkowego. Pomoc drogową wzywamy indywidualnie, kontaktując się bezpośrednio z firmą, która specjalizuje się w udzielaniu pomocy w trudnych sytuacjach. W przypadku niektórych pakietów ubezpieczeniowych możemy także skorzystać z holowania w ramach pakietu assistance.