Skip to main content
Jak samodzielnie wyregulować okna?

Czy trzeba regulować okna na zimę? Jak zrobić to samodzielnie?

W obliczu stale rosnących cen ogrzewania, zapewnienie odpowiedniego komfortu technicznego w naszych mieszkaniach wydaje się być coraz bardziej istotną kwestią. Badania pokazują, że ogromny wpływ na temperaturę w domu mogą być okna, które w okresie zimowym mogą być winne utracie nawet 30% ciepła. Jak przygotować okna na zimę? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu.

Tryb letni i zimowy, czyli okna dostosowane do pogody

Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że nowoczesne systemy okienne umożliwiają solidną regulację. Dzięki temu latem okna oferują odpowiedni dla komfortu termicznego przepływ powietrza, natomiast zimą izolują wnętrze mieszkania od warunków zewnętrznych. Niestety, nawet najbardziej zaawansowane systemy okienne nie są na tyle rozbudowane, by automatycznie „przełączać się” pomiędzy trybem letnim i zimowym. Z tego względu wymagają ręcznej regulacji, przeprowadzonej przez właściciela mieszkania. Jak ją wykonać?

Jak samodzielnie wyregulować okna na zimę?

Wspomniana regulacja opiera się na zmianie stopnia rozszczelnienia okien. W tym celu należy otworzyć dane okno na oścież. Następnie należy odnaleźć specjalne rolki regulujące, które są wykonane z metalu i zazwyczaj znajdują się na bocznej płaszczyźnie okna. Ich liczba może się różnić w zależności od wielkości systemu okiennego, przy czym liczba rolek najczęściej wynosi od czterech do dwunastu egzemplarzy. Proces regulacji odbywa się z wykorzystaniem kombinerek lub klucza imbusowego. W niektórych systemach okiennych możliwa jest także regulacja bez żadnych specjalistycznych narzędzi.

Rolka służąca do regulacji cechuje się kropką lub innym oznaczeniem, które wskazuje tryb, w jakim ustawione jest okno. Warto podkreślić, że każdą rolkę należy przekręcić osobno, w przypadku trybu letniego kropka powinna znajdować się po zewnętrznej stronie okna, natomiast podczas trybu zimowego jak najbliżej uszczelki.

Następnie należy sprawdzić działanie okien, jeżeli zamykają się one zbyt ciężko lub występuje jakikolwiek inny niepokojący objaw, należy ponownie wyregulować śruby. Więcej informacji na temat regulacji okien można znaleźć w artykule: „Samodzielna regulacja okien PCV – krok po kroku„, który szczegółowo tłumaczy cały proces.

Czy należy regulować okna zimą?

Dlaczego warto regulować okna na zimę?

Jak wspominaliśmy we wstępie do tego tekstu, podstawową zaletą regulacji okien na zimę jest ograniczenie utraty ciepła, która może sięgać nawet do 30%. W ten sposób możliwe jest zwiększenie komfortu termicznego mieszkańców, a przy tym oszczędność pieniędzy, które należałoby wydać na rachunki za ogrzewanie. Odpowiedni przepływ powietrza zapewnia również poprawę cyrkulacji powietrza. W ten sposób pozbędziesz się wilgoci, która może skutkować pojawieniem się grzybów czy pleśni. Ten czynnik będzie miał kluczowe znaczenie dla zdrowia mieszkańców.

Systematyczna regulacja systemów okiennych zmniejszy także ryzyko występowania problemów z otwieraniem czy zamykaniem okien. W szczególności w przypadku, gdy elementy wykonane są z naturalnego drewna, mają one tendencję do opadania czy też paczenia.