Skip to main content
Jakie dokumenty zabrać ze sobą do skupu aut?

Jakie dokumenty zabrać ze sobą do skupu aut?

Samodzielne poszukiwanie nabywcy dla używanego samochodu to proces długotrwały — konieczne jest przygotowanie odpowiednich zdjęć, wystawienie ogłoszeń i odbycie wielu spotkań. Zdecydowanie mniej czasu zajmie nam sprzedaż auta do skupu. Jakie dokumenty są potrzebne do sfinalizowania takiej transakcji?

Jak zgłosić chęć sprzedaży samochodu do skupu?

Pierwszym etapem sprzedaży samochodu w skupie jest kontakt z takim przedsiębiorstwem. Metod na to jest kilka. Większość firm z tej branży udostępnia na przykład w prowadzonych przez siebie witrynach internetowych specjalne formularze, służące właśnie do tego celu. Jak widać na przykładzie strony https://zasada24.pl/srem_i_okolica-15-p-1.html, ich wypełnienie jest niezwykle proste.

Po uzupełnieniu odpowiednich pól (i wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych) pozostaje nam czekać na telefon z firmy. Można też oczywiście skorzystać z tradycyjnych form kontaktu: zadzwonić do skupu lub zjawić się w nim osobiście. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, już podczas pierwszej rozmowy powinniśmy otrzymać wstępną wycenę. Ostateczna oferta jest natomiast zwykle przedstawiana po oględzinach auta.

Jakie dokumenty trzeba okazać przy sprzedaży auta w skupie?

Jak podają autorzy artykułu Wzory dokumentów niezbędnych do zawarcia transakcji w skupie aut, sprzedaż samochodu wymaga przedstawienia: dowodu osobistego sprzedawcy, dowodu rejestracyjnego wozu, polisy OC, karty pojazdu oraz innych dokumentów auta.

W przypadku sprzedaży samochodu firmowego, który wcześniej był leasingowany, konieczne może być również okazanie dokumentów związanych z jego wykupem — faktury i zaświadczenia, potwierdzającego zakończenie umowy. Jeżeli właściciel auta nie jest obecny przy jego sprzedaży, niezbędne jest przedstawienie odpowiedniego pełnomocnictwa.

Jakie dokumenty są konieczne przy sprzedaży auta do skupu?

Jakie dokumenty warto mieć przy sobie podczas sprzedaży auta do skupu?

Oprócz dokumentów, bez których nie zawrzemy umowy sprzedaży samochodu, na spotkanie z przedstawicielem firmy skupującej auta warto zabrać również książkę serwisową oraz potwierdzenia dokonywanych napraw (na przykład faktury).

Co prawda nie są one niezbędne dla sfinalizowania transakcji, jednak dzięki nim można zwykle uzyskać wyższą wycenę wozu. Nie jest natomiast konieczne posiadanie druku umowy kupna-sprzedaży — skupy aut to przedsiębiorstwa w pełni profesjonalne, ich przedstawiciele powinni więc posiadać przy sobie stosowne formularze.

Jak zawiera się umowę ze skupem aut?

Umowa sprzedaży samochodu do skupu zawierana jest w formie pisemnej, a wypłata należnej kwoty następuje gotówką. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy sprzedającym jest firma (najczęściej stosuje się wówczas przelew) lub gdy właściciel pojazdu zażyczy sobie płatności na konto bankowe.

Po podpisaniu stosownych dokumentów własność auta przechodzi na przedsiębiorstwo zajmujące się skupem. Co ważne, podmioty z tej branży biorą też najczęściej na siebie obowiązek dopełnienia odpowiednich formalności, związanych ze zmianą właściciela wozu.