Skip to main content
Lekcje surfingu w Portugalii i Maroko

Złote rady w surfingu – jak zrozumieć slang i stawiać pierwsze kroki na desce?

Surfing to świetny sport, który przyciąga miliony ludzi na całym świecie. Chociaż podziw dla surferów jest powszechny, wielu ludzi czuje pewien dystans wobec tego sportu ze względu na specyficzny język i trudności, które się z nim wiążą. Zrozumienie podstawowego slangowego języka surferów i zdobycie wiedzy na temat pierwszych kroków na desce może jednak otworzyć drzwi do wspaniałej przygody na falach, dlatego warto zaznajomić się z tą tematyką.

Slang surfingowy – podstawowe pojęcia

W każdej dziedzinie istnieje swoisty język, a surfowanie nie jest w tym aspekcie wyjątkiem. Zrozumienie podstawowych pojęć surferskiego slangu pomoże Ci czuć się pewniej na plaży i w rozmowach z innymi osobami o podobnej zajawce. Przykładowo, „wave” to fala, „duck dive” to manewr, którym surfista unika falującej powierzchni przy pomocy deski, zaś „line-up” to miejsce, gdzie surferzy czekają na korzystne fale. Dla zwykłych osób terminy te mogą być trudne do zrozumienia, lecz dla surferów jest to chleb powszedni. Decydując się na naukę surfingu, masz dwie główne opcje – szkoła surfingu lub samouk. Szkoły surfingu gwarantują kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, którzy nauczą Cię podstaw surfowania oraz zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu błyskawicznie opanujesz technikę. Samouk z kolei wymaga większego zaangażowania i cierpliwości, ale może być o wiele tańszą opcją. Niezależnie od wyboru, pamiętaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i dużym spokoju podczas pozyskiwania wiedzy. Dobrym pomysłem będzie dla Ciebie artykuł pt.: „7 mitów na temat surfowania„, dzięki któremu lepiej zagłębisz się w tę tematykę.

O czym powinieneś pamiętać jako surfer?

Osoby uprawiające surfing mają szczególny obowiązek dbać o ocean i środowisko naturalne. Unikaj więc pozostawiania śmieci na plaży, nie pozostawiaj śladów po swojej wizycie, a podczas surfowania pamiętaj o szacunku dla fauny morskiej. Wielu surferów angażuje się w akcje ekologiczne i ochronę zbiorników wodnych – warto, abyś do nich dołączył! Zanim wskoczysz na deskę, warto zapoznać się z aktualnymi warunkami na plaży, aby nie narazić się na niechciane reperkusje. Sprawdź więc prognozę pogody, a także informacje o falach i prądach morskich. Znajomość warunków może pomóc uniknąć groźnych sytuacji na wodzie. Osoby, które interesuje surfing, powinny także dowiedzieć się z artykułu „O co chodzi z tymi brejkami?” na temat spotów, w których łamią się fale, aby lepiej zagłębić się w ten sport.

Obozy surfingowe w Portugalii i Maroko - BS SURF

Wybór sprzętu – o czym musi wiedzieć początkująca osoba?

Kiedy zdecydujesz się na naukę surfingu, musisz pomyśleć o wyborze dobrego sprzętu. Dla początkujących surfistów zaleca się szersze i stabilniejsze deski, znane jako „softboardy”. Zapewniają one dobrą stabilność i łatwiej jest nad nimi panować, co jest istotne dla osób stawiających pierwsze kroki na desce. Istotnym elementem jest również odpowiedni strój, który zapewni wygodę i ochronę przed otarciami. Surfowanie to sport, który wymaga czasu, cierpliwości i wytrwałości. Na początku może być trudno utrzymać równowagę na desce i złapać pierwszą falę, aczkolwiek nie poddawaj się! Każdy surfista zaczynał od zera, a dyscyplina pozwoli Ci stopniowo poprawiać swoje umiejętności i cieszyć się coraz większymi umiejętnościami.