Skip to main content
Jak prawidłowo jeść sushi?

Jak prawidłowo jeść sushi?

Jeżeli chodzi o jedzenie sushi, warto pamiętać o kilku ważnych regułach. Sprawią one, że delektowanie się tą wyjątkową potrawą będzie o wiele bardziej eleganckie i dostarczy niezapomnianych wrażeń. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak prawidłowo konsumować sushi.

Jak właściwie jeść sushi?

Sushi najczęściej je się specjalnymi pałeczkami. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie z pałeczkami, nie ma w tym nic złego. Możesz skorzystać z widelca lub palców, ale pamiętaj, że sushi to delikatne danie, dlatego staraj się być delikatny w dotyku i nie rozcieraj zbyt mocno ryby bądź ryżu. Kolejna ważna zasada to nie wkładanie całego kawałka sushi do sosu sojowego. Zamiast tego, obracaj sushi delikatnie w sosie, aby skropić je tylko odrobiną. Nadmierne moczenie sushi w sosie może zdominować smak i sprawić, że stanie się przesadnie słone. Warto również spróbować różnych odmian sushi. Wybieraj różne kombinacje smakowe, aby znaleźć coś idealnego dla siebie. To pozwoli ci odkryć różnorodność smaków sushi.

Pamiętaj także o higienie. Umiejętne korzystanie z pałeczek lub palców jest ważne nie tylko dla smaku, ale również dla schludności. Staraj się nie dotykać sushi dłońmi, zwłaszcza jeśli masz brudne ręce. Bardzo istotna zasada dotyczy też jedzenia sushi w jednym kawałku, nie przecinając go na pół. Sushi zostało stworzone z myślą o jedzeniu w całości, a przecinanie może zaburzyć harmonię smakową. Na stronie: rodzaje sushi przeczytasz o odmianach tego dania. 

Jakie są rodzaje sushi?

Poprawne jedzenie sushi — zasady

Najważniejszym krokiem jest wybór dobrej restauracji sushi. Upewnij się, że jest to miejsce, które dba o świeżość składników i ma renomę. Najlepiej wybierać lokale, które mają kucharzy o świetnej reputacji. Kiedy już zasiądziesz przy stoliku, przyjrzyj się menu. Jeśli jesteś początkującym smakoszem, możesz zacząć od zestawu sushi, który zawiera kilka różnych rodzajów sushi. Jeśli jesteś bardziej zaawansowany, najlepiej wybierać konkretne rodzaje sushi, które lubisz. Kiedy Twoje sushi zostanie dostarczone na stół, nie zaniedbuj etykiety.

Warto zacząć od tradycyjnego japońskiego zwyczaju — podziękowania za posiłek. Sushi je się zazwyczaj pałeczkami. W tym celu potrzeba trochę praktyki, aby opanować tę sztukę, ale nie jest ona za trudna. Aby się jej nauczyć, trzymaj jedną pałeczkę nieruchomo, a drugą chwyć kawałek sushi i unikaj przecinania go na pół. Sushi powinno być spożywane w całości. Na stronie: Sushi Friends Kraków znajdziesz usługi firmy Sushi Friends, Sebastiana Klonowica 26 Kraków, telefon: +48 736 244 188.

Dlaczego warto jeść sushi?

Sushi jest niskokalorycznym daniem, które dostarcza białka, zdrowych tłuszczów, witamin i minerałów. To doskonała opcja dla tych, którzy dbają o zdrową dietę. Potrawa ta to nie tylko jedzenie — to także sztuka i estetyka podawania. Kolorowe talerze, staranne dekoracje i estetyczne kompozycje sprawiają, że jedzenie staje się ucztą dla oczu. Jedzenie sushi jest nierzadko okazją do spotkań z przyjaciółmi lub rodziną. Dzielenie się różnymi rodzajami sushi może być niebywale przyjemnym doświadczeniem. Sushi zachęca do eksperymentowania z różnymi kombinacjami składników i smaków, dlatego jest bardzo uniwersalne.