Skip to main content
Kto może prowadzić pomoc drogową?

Jak zacząć świadczyć usługi pomocy drogowej?

Pomoc drogowa to sektor działalności, który cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, głównie ze względu na duże zapotrzebowanie na usługi transportowe. W końcu pomoc drogowa to jest wzywana nie tylko do wypadków, ale też do zepsutych (unieruchomionych) samochodów, czy w celu transportu pojazdu od sprzedawcy do klienta. Jak zacząć świadczyć usługi pomocy drogowej? Odpowiadamy!

Od czego zacząć?

Rozpoczęcie działalności jako pomoc drogowa należy rozpocząć od rejestracji firmy. Każdy, kto świadczy usługi na terenie kraju, jak i poza granicami, jest bowiem zobowiązany do założenia działalności gospodarczej. Oczywiście na tym etapie należy wskazać stosowny kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), odpowiedni dla zakresu, obejmującego oferowane usługi. Warto zasięgnąć informacji w tej kwestii, by mieć pewność, że prawidłowo uzupełnimy wniosek. Jeżeli posiadamy już w pełni legalną, zarejestrowaną firmę, musimy wyposażyć się w odpowiedni pojazd – autolawetę. Istotne jest, by samochód był objęty odpowiednią polisą ubezpieczeniową oraz posiadał aktualne badanie techniczne. 

Kto może świadczyć usługi pomocy drogowej?

W zasadzie usługi transportowe jako pomoc drogowa mogą być wykonywane przez każdą osobę, która posiada stosowną kategorię prawa jazdy. W przypadku małych, lekkich lawet o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, wystarczy prawo jazdy kategorii B. Często stosowanym narzędziem są również przyczepy – lawety, które wymagają dodatkowej kategorii czyli B+E. Cięższe holowniki (powyżej 3,5 tony) wiążą się już z posiadaniem tak zwanego „zawodowego” prawa jazdy – kategorii C1, C1+E, C, C+E. Równie istotnym jak prawo jazdy, jest również kwestia posiadania odpowiedniego samochodu – autolawety. W większości przypadków, jeśli planujemy świadczyć usługi wyłącznie na terenie kraju, nie są jednak wymagane żadne dodatkowe uprawnienia, czy zezwolenia.

Pomoc drogowa - Mobilny serwis - Oborniki Śląskie

Czy warto zacząć świadczyć usługi pomocy drogowej?

Prowadzenie pomocy drogowej to doskonała propozycja dla osób, które lubią spędzać czas w samochodzie. Ten rodzaj usług wiąże się bowiem z wielogodzinnymi trasami na terenie kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Warto jednak wspomnieć, że większość osób ceni tą pracę za stosunkowo wysokie zarobki. Głównym źródłem dochodu jest w tym przypadku transport pojazdów – zarówno uszkodzonych, jak i sprawnych, przewożonych z punktu A do punktu B. W zależności od stawki, jaką narzuca operator lawety, miesięczne dochody mogą znacząco się różnić. W większości przypadków rozliczenia dokonuje się w oparciu o odległość, jaką przemierza autolaweta na podstawie stawka za kilometr jazdy. Sukces w branży pomocy drogowej z pewnością zwiększy odpowiednia reklama. Działania marketingowe pozwolą dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów.