Skip to main content

Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać? Na rynku dostępne są różne propozycje!

Planujesz montaż fotowoltaiki w swoim domu, aby zaoszczędzić na rachunkach, a jednocześnie zadbać o środowisko naturalne? W obliczu rosnących cen energii to dobre rozwiązanie, które pozwoli Ci płacić mniej za prąd, a nawet zyskać niezależność energetyczną. Instalacja fotowoltaiczna przekształca energię słoneczną w prąd stały. Jej najważniejszym elementem są panele słoneczne, które zasilają inwerter. Jeśli chcesz korzystać z energii odnawialnej przez wiele lat, bez obaw o awarie, wybierz właściwe panele fotowoltaiczne. Przeczytaj, jakie są rodzaje modułów i zdecyduj, które będą odpowiednie dla Ciebie.

Panele monokrystaliczne — czym się odznaczają?

Zależy Ci nie tylko na sprawności i trwałości instalacji fotowoltaicznej, ale także na jej eleganckim wyglądzie? Postaw na popularne i nowoczesne panele monokrystaliczne, które przetrwają nawet 30 lat. Znajdziesz je między innymi w ofercie firmy Sevro, montującej fotowoltaikę na terenie Małopolski, a na stronie https://sevro.pl/ zamówisz bezpłatną wycenę inwestycji. Ogniwa paneli monokrystalicznych odznaczają się jednolitym czarnym lub ciemnogranatowym kolorem. Składają się z pojedynczych kryształów krzemu w kształcie ośmiokątów. Z tego wynika wysoka sprawność paneli i zdolność do wytwarzania większej ilości energii.

Panele polikrystaliczne — co je wyróżnia?

Chcesz zamontować fotowoltaikę na dużej powierzchni? Ponad wszystko stawiasz wytrzymałość instalacji na uszkodzenia mechaniczne? Wybierz panele polikrystaliczne, które wyróżnia niebieska barwa i wysoka odporność na tego typu uszkodzenia. Ich ogniwa wykonuje się z prostokątnych lub kwadratowych polikryształów krzemu. Odwiedzając stronę firmy Sevro: https://sevro.pl/fotowoltaika/fotowoltaika-miechow/, zobaczysz, jak panele polikrystaliczne prezentują się na dachu. Ich trwałość szacuje się na 25 lat. Panele te są nieco mniej wydajne i tańsze od monokrystalicznych.

Czym różnią się panele fotowoltaiczne?

Panele amorficzne — gdzie warto je zamontować?

Ogniwa lekkich i elastycznych paneli amorficznych powstają z krzemu amorficznego. Moduły te nie bez przyczyny należą do rzadko wybieranych. Cechują się dużo niższą sprawnością od pozostałych i żywotnością ograniczoną do 10 lat. Są też mniej odporne na wysokie temperatury. Do zalet paneli amorficznych należy łatwy montaż, więc bez obaw można je zamontować na elewacji budynku.

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne — które wybrać?

Wybierają rodzaj paneli fotowoltaicznych, uwzględnij powierzchnię przeznaczoną na instalację, wydajność, nasłonecznienie i estetykę. Jeśli dysponujesz ograniczoną powierzchnią, ale z dużym nasłonecznieniem, zdecyduj się na panele monokrystaliczne. Chociaż są droższe, odznaczają się o większą wydajnością od polikrystalicznych i są odporne na wysokie temperatury. Przy dużej powierzchni instalacyjnej i słabszym nasłonecznieniu, weź pod uwagę panele polikrystaliczne, bo to właśnie one lepiej pracują podczas zachmurzenia.